شرایط اخذ گواهینامه پایه دو در سال ۱۴۰۲

اگر به دنبال اطلاع از شرایط اخذ گواهینامه پایه دو در سال جاری هستید حتماً این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

شرایط اخذ گواهینامه پایه دو در سال ۱۴۰۲

اگر به دنبال اطلاع از شرایط اخذ گواهینامه پایه دو در سال جاری هستید حتماً این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

یک‌‌شنبه، ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۵:۰۸

برای رانندگی با هر وسیله نقلیه موتوری باید گواهینامه مخصوص به آن را داشته باشید. در سال‌های اخیر بحث مربوط به گواهینامه خودروهای مختلف تخصصی‌تر شده و هم‌اکنون گواهینامه‌های متنوعی برای خودروهای سواری، موتورسیکلت‌ها، ماشین‌آلات کشاورزی و نهایتاً خودروهای سنگین صادر می‌شود. یکی از این گواهینامه‌ها گواهینامه پایه دو است که در این مطلب آموزشی می‌خواهیم شرایط اخذ گواهینامه پایه دو در سال ۱۴۰۲ را خدمت شما عزیزان تقدیم کنیم.

گواهینامه پایه دو برای چه ماشین‌هایی است؟
رانندگان خودروهایی با ظرفیت خاص همچون ون‌ها و مینی‌بوس‌ها باید نسبت به دریافت گواهینامه پایه دو اقدام کنند. این گواهینامه رانندگی برای نشستن پشت فرمان خودروهایی با ظرفیت نهایی ۱۵ نفر خواهد بود. درصورتی‌که به دنبال رانندگی با خودروهایی همچون سرویس مدارس، وسایل نقلیه دولتی همچون آمبولانس و آتش‌نشانی و همچنین وسایل نقلیه نیمه سنگین و مخصوص باربری همچون کامیونت باشید باید حتماً آن را دریافت نمایید.

شرایط سنی گواهینامه پایه دو
برای اخذ این نوع گواهینامه می‌بایست شرایط خاصی را داشته باشید. اولین پیش‌شرط دریافت آن داشتن گواهینامه پایه سه است. همچنین باید حداقل ۶ ماه از اعتبار همین گواهینامه پایه سه باقی مانده باشد. نکته مهم دیگر برای دریافت گواهینامه پایه دو گذشتن ۵ سال از زمان دریافت مدرک پایه سه است. در واقع برای دریافت گواهینامه یاد شده سن شما باید حداقل ۲۳ سال باشد. سایر شرایط و ضوابط اعمالی برای دریافت این مدرک رانندگی مهم مشابه سایر گواهینامه های ذکر شده است.

باید دانست هزینه‌های یاد شده به‌طور متوسط ذکر شده‌اند و ممکن است یک آموزشگاه بسته به کیفیت خدمت ارائه شده هزینه بیشتری را دریافت کند. همچنین احتمال دارد کلاس‌های تئوری و عملی بیشتری برگزار شود که این موضوع بر هزینه‌های دریافت گواهینامه می‌افزاید. به همین خاطر آگاهی از هزینه‌های گوناگون دریافت گواهینامه پیش از ثبت‌نام در آموزشگاه‌های رانندگی ضروری خواهد بود.

مدارک لازم جهت ثبت‌نام گواهینامه پایه دو

در زمان ثبت‌نام برای دریافت این مدرک مهم همراه داشتن مدارک زیر ضروری است:

  • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
  • ۸ عدد عکس ۳ در ۴ جدید تمام‌رخ و زمینه روشن
  • اصل و کپی گواهینامه پایه سه

درصورتی‌که مدارک دیگری همچون گواهینامه موتورسیکلت یا جرثقیل را قبلاً اخذ کرده‌اید در زمان ثبت‌نام به همراه داشته باشید.

پیگیری گواهینامه پایه دو
زمانی که کلاس‌های تئوری و عملی مربوط به اخذ این مدرک را پشت سر گذاشته و آزمون نهایی را نیز با موفقیت طی کنید اطلاعات شما برای صدور گواهینامه رانندگی ارسال می‌شود. در این حالت می‌توان جهت پیگیری دریافت آن اقدام کرد اما باید دانست پیگیری این کار حداقل ۴۰ روز پس از قبولی در آزمون رانندگی انجام می‌شود. جهت پیگیری گواهینامه خود می‌توانید وارد سایت رهگیری مرسولات سازمانی به آدرس najatracking.post.ir شده و با وارد کردن کد ملی خود از جزئیات آن آگاه شوید.

روش دیگر جهت اطلاع از وضعیت صدور و ارسال گواهینامه پایه دو تماس با شماره‌های گویای ۸۱۲۵۳۵۶۱ و ۸۱۲۵۳۵۷۳ است. پس از تماس با این شماره‌ها و ارائه کد ملی می‌توانید جزئیات مربوطه را به دست آورید. روش سوم نیز ارسال پیامک به سر شماره ۱۱۰۰ است. به همین منظور می‌بایست ابتدا عدد ۰ را به این سامانه بفرستید تا شماره تلفن و کد ملی شما تائید شود. سپس عدد ۱ را به سامانه ۱۱۰۰ ارسال کنید تا جزئیات صدور و ارسال گواهینامه در دسترس شما قرار گیرد. نهایتاً درصورتی‌که نتوانستید با این روش‌ها از وضعیت گواهینامه خود اطلاع یابید می‌توانید به‌صورت حضوری به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه نمایید.


نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...