صکادرات چیست؟

برای این که در آزمون رانندگی دچار خطا و استرس نشوید و تمام مراحل آن را به درستی و به ترتیب انجام دهید، “صکادرات” را به خاطر بسپارید این کلمه مخفف ۷ دستورالعملی است که بعد از سوار شدن به ماشین باید آن‌ها را انجام دهید.

نکات کلیدی در هنگام آزمون رانندگی

صکادرات چیست؟

برای این که در آزمون رانندگی دچار خطا و استرس نشوید و تمام مراحل آن را به درستی و به ترتیب انجام دهید، “صکادرات” را به خاطر بسپارید این کلمه مخفف ۷ دستورالعملی است که بعد از سوار شدن به ماشین باید آن‌ها را انجام دهید.

سه‌‌شنبه، ۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۱:۱۴

صکادرات چیست؟
همان طور که گفتیم این کلمه مخفف ۷ دستورالعملی است که باید در هنگام سوار شدن به ماشین به ترتیب آن‌ها انجام دهید. در اامه به ترتیب این موارد را ذکر خواهیم کرد.

حرف “ص”
حرف “ص” اولین حرف از کلمه صندلی است، به این معنا که بعد از سوار شدن به ماشین اولین کاری که باید انجام دهید این است که صندلی خود را تنظیم کنید.

حرف “ک”
حرف “ک” اولین حرف کلمه کمربند است. بنابراین باید بعد از تنظیم صندلی باید کمربند خود را ببندید. برای این کار سگک کمربند را با دست راست کشیده از شانه چپ عبور داده و در سمت راست خود آن را چفت کنید. چفت شدن کمربند با صدای کلیک مانندی همراه است، اگر این صدا را شنیدید به معنای آن است که کمربند به درستی بسته شده است.

حرف “آ”
بعد از بستن کمربند نوبت به حرف “آ” می‌رسد. این حرف اولین حرف از کلمه آینه است، بنابراین در مرحله بعدی باید آینه‌های خود را تنظیم کنید. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، آینه‌ها را باید به طوری تنظیم کنید که بتوانید محیط اطراف ماشین را به راحتی ببینید.

حرف “د”
“د” اولین حرف از کلمه دنده است، بنابراین بعد از این که آینه‌ها تنظیم شد، باید دنده را در حالت خلاص قرار دهید. حواستان باشد که قبل از استارت زدن، کلاچ را تا انتها گرفته و دنده را خلاص کنید. بسیاری از هنرجویان با بی‌توجهی به این مورد، و قبل از خلاص کردن دنده استارت زده و در آزمون رد می‌شوند.

حرف “ر”
گام بعدی حرف “ر” است. این حرف نشان دهنده کلمه راهنما است، به این معنا که باید بعد از استارت زدن و قبل از این که شروع به حرکت کنید باید راهنما بزنید. راهنما یکی از نکاتی است که در آزمون رانندگی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و افسران به این موضوع بسیار توجه می‌کنند.

باید ۱۰۰ متر مانده به تغییر مسیر راهنما بزنید تا رانندگان پشت سر شما متوجه تغییر مسیر شما شوند. برای تغییر مسیر به راست، راهنمای راست را و برای تغییر مسیر به چپ راهنمای چپ را بزنید. همچنین قبل از حرکت دو سه بار پدال ترمز را فشار دهید این کار می‌تواند اعتماد افسران را به شما جلب کند.

حرف “ا”
دومین “ا” که در این کلمه وجود دارد به معنای آمادگی برای حرکت است. برای این کار تا انتها پدال کلاچ را فشار داده و دنده را در حالت دنده ۱ قرار دهید، راهنمای چپ را زده و با چک کردن آینه‌ها اقدام به حرکت کنید.

حرف “ت”
آخرین حرف به معنای ترمز دستی است. قبل از حرکت و بعد از این که دنده را در دنده ۱ قرار دادید، و در آستانه حرکت قرار گرفتید، ترمز دستی را در حالت پایین قرار دهید. اگر ترمز دستی را نخوابانید، هر چه قدر هم گاز بدهید، خودرو حرکت نخواهد کرد و یا ممکن است خودرو خراب بوده و حرکت کند اما این یک امتیاز منفی برای شما محاسبه خواهد شد و ممکن است منجر به مردودی شما در آزمون شود، بنابراین حتما قبل از حرکت توجه کنید که ترمز دستی پایین باشد.


نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...